Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi yani kısaltması TUSAŞ imalatının bitirildiği, ilk Türk JSF- F-35 savaş uçağının orta gövdesinde ABD’li Northrop Grumman ve Lockheed Martin şirketleri teslim edildi.

TESLİMAT GERÇEKLEŞTİ

Teslimat amacıyla TUSAŞ'ta düzenlenmiş olan törende konuşma yapan Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, bugünün Türk sanayisi amacıyla bu durum oldukça önemli bir gelişme.

İsmail Demir, tüm vakitlerin en büyük savunma tedarikinin uygulaması olmakta olan JSF Projesi çerçevesinde F 35 uçaklarının da, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın en önemli vurucu gücü olmasının ardı sıra imalatı ve idame işletme bölümleri için Türk sanayisine iş olanağı sağlanmasının bakımından da çok önemli olan bir etkinlik olduğunu dile getirdi.

Projenin kapsamı altında ülkemizde alınan en kapsamlı ve finansal değeri dev iş paketinin TUSAŞ'a ait orta gövde imalatının olduğunu dile getiren İsmail Demir, "TUSAŞ, Northrop Grumman şirketi haricinde F 35 uçaklarında orta gövdesinde Amerika Birleşik Devletleri dışarısında imalatı süren tek kaynak olma özelliğine sahip olur. 21. orta gövde aynı vakitte 2018 Mayıs'ta Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girecek olan ilk F 35'in orta gövdesi olma özelliği taşımakta.