İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin ''Rusya'dan Amerika'ya, Avrupa'dan Uzak Doğu'ya, kadar teklif yağıyor'' açıklamalarında bulundu.

Yolcu kapasitesi ve inşaat alanı olarak dünyanın en büyük havalimanı olacak olan 3.Havalimanı’nın kiralanabilir kısımlarına dünyanın her yerinden teklifler sıraya girdi. İGA Havalimanı İşletmesi AŞ İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, İstanbul Yeni Havalimanı’nda 53 bin metrekaresi duty free, 32 bin metrekaresi yeme içme, 15 bin metrekaresi perakende alanı olmak üzere toplam 100 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir kısım olduğunu açıklayarak, ‘Kiralanacak kısımlar için Rusya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Uzak Doğu’ya, Orta Doğu’ya kadar tüm dünyadan istekler alıyoruz. Kiralanacak kısımların yanında diğer tüm iş alanları ile alakalı yurt içinden ve dışından pek fazla ili çekiyoruz’ açıklamalarında bulundu.

YÜZDE 55’LİK KISIM BİTTİ

Keskin, havalimanı inşaatının yüzde 55’lik kısmının bittiğini hatırlattı. Duty free anlaşmasını çok önceden hazırladıklarını söyleyen Keskin, yeme içme ile alakalı ihalenin bittiğini, sözleşme maddelerinde ilerleme sağlandığını ve sözleşmenin yakında biteceğini açıkladı. Atatürk Havalimanı’ndan, 2021'in başına kadar Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve mevcut işletmeci ile sözleşmesi olan 108 firmanın büyük kısmından da istek olduğunu belirten Keskin, bunlarla ilgili görüşmelerin sıkıntısız bir şekilde devam ettiğini söyledi.

'KEŞKE TÜRKİYE'DE OLSA' DENİLEN MARKALAR KAPIDA

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Keskin, perakende tarafında 10 metrekareden küçük bağımsız birim kiralamasının yapılmadığını vurgulayarak, ''Burada Türkiye'de ilk kez ticaret yapacak uluslararası markalar yer alacak. Anlaşmalar birçoğu ile tamamlandı. Yeme içme alanında da 'keşke Türkiye'de de olsa' denilen çok sayıda markayı görebileceğiz'' açıklamalarında bulundu.