Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, geçtiğimiz seneye göre Türkiye'den Rusya'ya gerçekleştirilen ihracatının yüzde 151’lik oranda yükseldiğini ifade etti.

BAİB trafından yapılan açıklamada, ,Rusya'nın Moskova şehrinde yaş meyve ve sebze ihracatçıları, bu sene 26.’sı hazırlanan ‘WorldFood Moscow Gıda Fuarı’nda yerlerini aldı.

Türkiye’de söz konusu sektörde olan iş adamları, Rusya ve Rusya’ya komşu diğer ülkelere yaş sebze meyve ihracatında son derece önemli olan bu fuarda, Türkiye ile Rusya arasında yapılan ticaret üzerine önemli görüşmeler düzenlendi.

OTOMOTİV İHRACATINDA YÜKSELME

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017 yılının Ocak - Ağustos aylarında bir önceki senenin aynı zamanına kıyasla toplam otomotiv üretimi yüzde 19’luk yükselme ile 1 milyon 90 bine çıktı.

Traktör üretimi de sayıldığında 1 milyon 123 bin 419'a yükselen otomotiv sanayisinde toplam üretim, Ocak - Ağustos ayları arasında en yüksek rakamlarına ulaştı.

2017 yılının Ocak – Ağustos aylarında geçen senenin aynı aylarına kıyasla adet olarak toplam otomotiv ihracatı yüzde 26’lık, otomobil ihracatı ise yüzde 42’lik bir yükselme ile artış sağladı. Söz konusu aylar arasında toplam ihracat 890 bin, otomobil ihracatı ise 625 bin adet seviyesinde gerçekleşti.