Kanatlı et işinde 1994 senesine kadar atık olduğu sebebi ile sıkıntı oluşturan piliç, Çin piyasasının keşfedilmesiyle kazanç kapısı haine geldi. Geçen sene 314 milyon dolar kanatlı et dışarıya satan ülkemiz, 49 bin 500 ton tavuk ayağının satışını gerçekleştirdi.

50 MİLYON GELİR OLABİLİR

İki devlet aralarında kanatlı et dış satımı amacıyla gerekli olan anlaşmanın yapılmaması sebebi ile Hong Kong ile Vietnam üstünde yapılan tavuk ayağı ihracatı, değer bazında 36,7 milyon dolara ulaştı. Bu ihracatın 2017'nin 5 ayı 20 milyon doları bulacağı, sene sonunda 50 milyon dolar yapılabileceğini göstermiş oldu.

BUT, GÖĞÜS, BAGET SATIŞINI GERİDE BIRAKTI

Toplam tavuk kanadı eti dış satımının aşağı yukarı yüzde 10'u genişliğinde ulaşan tavuk ayağı ihracatı, böylelikle but, göğüs, baget gibi parçaları geride bırakmış oldu.

TAVUK AYAĞI DIŞ SATIMININ PAZARI, ÇİN

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği yani BESDBİR Yönetim Kurulu Üyesi Ender Abalıoğlu, Çin'de kızartma ve çorbaya geniş bir pişirme alanı bulunmakta olan piliç ayağının, ucuz protein deposu olarak görülmesi sebebi ile büyük ilgi gördüğüne ifade etti.