Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  verdiği demeçte, demiryollarına yönelik çalışmaların son 14 senede büyük bir hız kazandığını belirterek, demiryolları altyapısına verilen yatırımın, karayollarına verilen yatırımı geçtiğini ifade etti. 

Bu sene için demiryollarına aktarılan yatırım ödeneğinin 11,3 milyar liranın üstünde olduğuna vurgu yapann Arslan, "bilhassa yatırımlarımızı, ülkemizin hızlı tren ve yüksek hızlı tren altyapısını kurmak adına yapıyoruz." dedi.

Arslan, 2009 senesinden beri Türkiye’nin yüksek hızlı trenle tanıştığını hatırlatarak, şu zamana dek bitirilen YHT hattı uzunluğunun bin 213 kilometreyi geçtiğini söyleyerek, şunları aktardı

"Fakat bizim hedefimiz ülkemizin dört bir çevresini hızlı tren ve yüksek hızlı ağıyla örmek. Eğim olarak şartların uygun olduğu bölgelerde saatte 250 kilometre hızın üzerinde seyahat imkanı olan yüksek hızlı tren ağlarını tamamlıyoruz. Saatte 250 kilometre hıza uygun olmayan bölgelerde ise saatte 200 kilometre hıza uygun olarak hızlı tren hatlarını tamamlıyoruz. Şu sıra da ülkemizin dört bir yanını birbirine bağlayacak 3 bin kilometrelik hızlı tren ve yüksek hızlı tren ağımızın yapım çalışmalarını sürdürüyoruz."

"ANKARA-İZMİR YHT HATTI 2019' AÇILACAK"

Arslan, yapım çalışmaları süren hatlardan Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir YHT hattında çalışmaların süratle devam ettiğini aktararak, 2019'da hattın inşasını tamamlamayı öngördüklerini ifade etti.