Enerji Bakanlığı'nın açtığı rüzgar YEKA ihalesine Alman Enercon, Limak ve Adnan Polat konsorsiyum olarak teklifini sundu.
"Alman Enercon, Limak ve Adnan Polat konsorsiyum olarak ihaleye katılmaya karar verdi ve teklifini Enerji Bakanlığı'na verdi" açıklaması yapıldı.

Enerji Bakanlığı'nın, Türkiye'de kurulu rüzgar enerjisi üretim kapasitesini yüzde 17 yükseltecek olan ve yatırım tutarı 1 milyar dolar olarak planlanan 1,000 megawatt (MW) kuvvetinde rüzgar santrali kurulum ve türbin üretimi projesinin ihalesi Ağustos ayında yapılması planlanıyor.

Alman Enercon'un Limak ve Adnan Polat ile, Alman Siemens'in SIEGn.DE Kalyon ve Türkerler ile, Çinli Goldwin'in Akfen ile, ABD'li General Electric'in GE.N Fina ile, Danimarkalı Vestas'ın VWS.CO Enerjisa ile, Alman Nordex'in Eksim ile ihale katılmasının planladığını haber vermişlerdi.

Diğer yandan Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu’nun üyelerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak belirleyecek. Başvuran mühendisleri, belirlenen komisyon değerlendirecek ve değerlendirme sonrasında Enerji Bakanı, başvuran mühendisler arasından üyeleri seçecek. Yönetmeliğe göre, komisyona seçilecek mühendis üyeleri Türk mühendis ve mimar odaları birliği TMMOB öneremeyecek.