Elde edinilen bilgiye göre, Norveç'in güney kıyısında yer alan Hoylandsbygda limanından yola çıkan geminin 31 Aralık'ta Türkiye'ye ulaşması bekleniliyor.

Türkiye, sismik çalışmaları önceki gibi kendi petrol ve gaz arama gemileriyle sağlarken, TPAO tarafından kullanılacak bu gemi, ülkenin ilk aktif sondaj gemisi olacak.

Sondaj gemisinin Akdeniz'deki faaliyetlerine önümüzdeki senenin başında başlaması planlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, söz konusu durum hakkında önceden yaptığı açıklamada, "İki gemimiz ile sismik çalışmalarımız sürerken, süreci bitirilen ve yakın zamanda imzaları atılan ve bu sene bitmeden envanterimize katacağımız ilk sondaj gemimiz ile Akdeniz’de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz. Bu birilerini rahatsız ediyor, edecek. Türkiye daha sondajı yapmadan, 'Türkler gaz buldu' yaygarası koparılmaya çalışıldı. Siyaseten bu manipülatif haberlerin arkasında neler olduğunu görüyoruz. İnşallah biz adımları rasyonel ve bilimsellik içinde atarsak, o gün gelecek. Kimse Akdeniz'i kendi babasının denizi sanmasın. Türkiye olarak, gerek uluslararası hukuktan kaynaklı kendi münhasır ekonomik alanlarımızda, gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ruhsatlı sahalarında bu aramaları gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Kimse kusura bakmasın." değerlendirmesinde bulunmuştu.