Rusya’nın ulusal gazetesi Kommersant’da yer alan habere göre, Gazprombank'ın Türk doğal gaz ithalat firması Enerco ve Avrasya'da kontrol hissesi olan Promak'taki yüzde 60 hissenin satılacağının duyurulması ile sonrasında ortaya atılmasıyla "Ülkemizdeki piyasadan çekilme" iddiasına yanıt geldi.

ENERJİ PİYASASINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Rus enerji firması Gazprom'un sözcüsü olan Kupriyanov, "Türk enerji pazarındaki eğilimleri dikkatlice izlemekteyiz ve Türk tüketiciler ile beraber işbirliği için farklı fırsatlar üstünde durmaktayız. Uzun vadeli kesin çalışma modeli olarak, enerji piyasasında değişen konjonktürüne göre adapte edeceğiz." dile getirdi.

TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Gazprom'un gaz iç pazarında ikinci sırada bulunan Türk gaz pazarının firma için için büyük önem taşıdığını da söyleyen Kupriyanov, sözlerine şöyle devam etmekle yetindi:

"Türkiye için alanda üstlendiği önemli enerji aktörü rolü giderek çoğalan ve çoğalmaya da devam eden firmamızın doğrultusunda yeni altyapı planı olan Türk Akımı'nı güncellemekteyiz. Türk Akımı, Türkiye için büyük miktarda gazı kendi başına taşıyacak.”

YÜZDE 71’LİK HİSSESİ HAZİRANDA SATILDI

Bosphorus Gaz'ın Rus enerji firması Gazprom'a ait olan yüzde 71'lik payı için, Bosphorus Gaz Murahhas Azası Adnan Şen'e satışı hakkında haziran başında anlaşmaya varıldığı bilgisi gelmişti.