Türkiye'de Evlerin Yüzde 22'si, İş Yerlerinin İse Yüzde 37'si Sigortalı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Benli, Zorunlu Deprem Sigortası dışında Türkiye genelindeki hane sigortalılık orantısının yüzde 22, iş yeri sigortalılık orantısının ise yüzde 37 seviyesinde olduğunu dile getirdi.

 Türkiye'de Evlerin Yüzde 22'si, İş Yerlerinin İse Yüzde 37'si Sigortalı

Türkiye'de Evlerin Yüzde 22'si, İş Yerlerinin İse Yüzde 37'si Sigortalı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, sektör olarak Elazığ'ın Sivrice ilçesi odaklı 6,8 şiddetindeki depremin sonrasında bölgede faaliyete başladıklarını belirtti.

Depremde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dileklerini ileten Benli, depremin hemen sonrasında eksperlerin alan çalışması yaparak tespitlerde bulunduğunu söyledi.

Benli, depremzedelerin hayatına kaldığı yerden devam etmeleri ve hasarlarını gidermek için sektör olarak her türlü önlemi aldıklarını belirterek, "Bizde ilave olarak DASK'ın üzerinde ihtiyari sigorta yapılıyor, DASK'ın verdiği limitlerin ötesinde zararların karşılanabilmesi için. Sigortada ayrıca eşyalar, ilave evimize yaptırdığımız yatırımlar, araçlar, iş yerlerimiz var, bunlar DASK kapsamı dışında. Bunlar da ihtiyari deprem poliçeleriyle sektörümüzden karşılanıyor." şeklinde konuştu.

Zorunlu Deprem Sigortası haricinde Türkiye genelindeki sigortalılık oranlarını açıklayan Benli, ifadelerine şu şekilde devam etti:

"Türkiye genelinde konut sigortalılık oranı ortalama yüzde 22, iş yeri sigortalılık oranı ortalama yüzde 37 düzeyinde seyrediyor. Elazığ ve Malatya'da ise konutta yüzde 10,6, iş yerinde ise yüzde 26,1 düzeyinde. Hem Türkiye genelinde yetersiz hem de deprem bölgesi Türkiye ortalamasının altında."

"Poliçelerimizi yapmalıyız ki kaldığımız yerden hayata devam edelim"

Benli, ülkenin deprem bölgesinde olduğunun altını çizerek, "Deprem kuşağında yaşadığımızı düşünürsek hem binalarımızı doğru yapmalı hem de bir yandan poliçelerimizi yapmalıyız ki kaldığımız yerden hayata devam edelim. Doğru binalarla, doğru teminat alarak hayatımızın kaldığımız yerden en azından devamını sağlayabiliriz. Çünkü hayat devam ediyor, bizler de bu bölgede yaşamaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Atilla Benli, sigortalılığın mühim olduğunun altını çizerek, ifadelerini şöyle sonlandırdı:

"Gerçekten başımıza gelince değerini anlıyoruz. Uygun limitlerle ve teminatlarla sektörümüzde çok kapsayıcı poliçeler var. Bunu acentelerimizden, ilgili sigorta şirketlerinden, web sitelerimizden alabilirler. Bunda geç kalmasınlar ve bunda sonrası için kendilerini teminat altına alsınlar. Çünkü hayatımızın bir gerçeği biz deprem kuşağında bir ülkeyiz, dolayısıyla bu depremler devam edecek. Depremleri durdurabilme gibi bir şeyimiz yok ama biz maddi, somut önlemlerimizi almalıyız. Önce tedbir sonra tevekkül. Dolayısıyla bunları ihmal etmeyip, şu an gündemimizde olan bu konuları sürekli aklımızda tutarak önlemimizi almalıyız."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri