Çeşitli alanlarda iletişim sağlamak amacıyla Mardin'e gelen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Mazıdağı ilçesinde, yapımı sürdürülen Cengiz Holding sorumluluğunda Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'ne misafir oldu. 2018 senesinin ortalarında çalışmaya başlaması düşünülen tesis hakkında Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile konuşma yapan Şimşek, üretim alanını inceledi.

Şimşek, "Bu 1,1 milyar dolarlık yatırım özel sektörden yapılan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Cumhuriyet tarihinde görülen en büyük yatırımdır. Bu yatırımı önemli kılan orta ve uzun bir sürede hem ithalatı 600 milyon doların üstünde azaltarak hem de ihracat potansiyeli olarak belki de senelik 1 milyar dolar Türkiye'nin dış ticaret açığını potansiyel olarak düşürecek bir plan.’ açıklamalarında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek önemli açıklamalarına şunları ekledi: ‘Türkiye inşallah yeni bir yükselme için hazırlanıyor. Türkiye son yıllar zorlu bir dönemde geçti. Çok sıkıntılı olayların yaşanmasına rağmen, ülkenin temellerinin sağlam olması nedeniyle bu zorluklara karşı büyük bir zafer gösterdi. Ancak ülkenin geleceği, orta ve uzun vadede olacak yatırımlardır. Kalıcı bir ferahlık için yatırımların olması şart. Bu yüzden daha çok üretime geçeceğiz ve ihracat yapmaya çalışacağız.’