AA muhabirinin uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY'nin dünya genelinde 505 yöneticiyle gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında ortaya çıkardığı Avrupa Yatırım Çekiciliği 2017 Araştırmasındanoluşturdu verilere göre, Türkiye'ye gerçekleştirilen doğrudan yabancı yatırımlar 2016'da geçmiş seneye oranla yüzde 3 artarak 138'e çıktı.

Türkiye'ye karşı getiğimiz 10 senede gerçekleştirilen doğrudan yabancı yatırım sayısındaki gelişmeye bakıldığında, 2006'da 28 olan proje sayısı, geçtiğimiz sene 138'e ulaşarak yaklaşık 5 kat artış kaydetti.

2015'te projeler için 2 bin 971 yeni istihdam alanı oluşturulurken, bu rakam geçtiğimiz sene yüzde 142 artışla 7 bin 179'a çıktı. Böylece bir senelik zamanda 4 bin 208 yeni istihdam alanı yaratılmış oldu.

TÜRKİYE YABANCI YATIRIMCI İÇİN CAZİBE MERKEZİ


EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, konuyla ilgili açıklmasında, yeni istihdam sayısındaki yükselişin önemini vurgulayarak, Türkiye'de istihdamın en ciddi konulardan biri ve yabancı yatırımların sürekliliğinin bu yönden de çokönemli olduğunu vurguladı.

Cantekinler, proje miktarındaki artışın gelecek senelerde de devam etmesini umduklarını söylerek, "Türkiye'nin genç nüfusu, tüketim alışkanlıkları, girişimcilik kültürü ve coğrafi konumu her dönemde yabancı yatırımcılar için dikkati çekici. Bu unsurların ekonomik büyüme ve doğru yatırım politikaları ile desteklenmesi halinde yabancı yatırımlar artarak devam edecek." şeklinde konuştu.