Türkiye Uçak Hareketlerinde Avrupa'da Birinci Sırada

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin iniş kalkış bazındaki uçak faaliyetlerinde Avrupahava sahasına günde yaklaşık 283 yeni trafik ekleyerek yeniden Avrupa'da 1. sıraya yükseldiğini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ciddi açıklamalarda bulundu. Arslan, refah seviyesi yüksek ve söz sahibi bir ülke için ulaşımın en önemli bileşenlerden birini ifade ettiğini söyleyerek, bu sektörün birçok alanda etkileyici bir değer olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın öncülüğünde ulaşım altyapısında Cumhuriyet tarihinin en büyük faaliyetlerinin yapıldığını vurgulayan Arslan, "Türkiye, özellikle havacılık sektöründe dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi konumunda. Uluslararası hava taşımacılığı alanı son on senede yüzde 5,6 gelişme gösterirken Türkiye'de bu sayı yüzde 14'e erişti.’ dedi.

Son 14 senede 26 olan aktif havaalanı sayısının iki katını da geçerek 55'e yükseldiğini hatırlatan Arslan, mevcut havalimanlarının ise yenilendiğini söyledi.

ATATÜRK HAVALİMANI 4. SIRADA

Bu senenin ilk yarısında Avrupa hava sahasında ortalama yüzde 4,2 yükselme meydana geldiğini belirten Arslan, Temmuz ayı raporlarına göre, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın 7 sene evvelinde Avrupa'da 8. yer alırken son üç senede 5. sırada gözüktüğünü, geçen ayki incelemelere göre 4. sıraya yükseldiği belirtildi.

Arslan, geçen ay  Türkiye'nin iniş kalkış bazındaki uçak faaliyetlerinde  Avrupahava sahasına günde yaklaşık 283 yeni trafik ekleyerek yeniden  Avrupa'da 1. sıraya yükseldiğini söyledi.

Yorum Yaz-->