Türk Standardları Ensti̇tüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, Avrupa Standardizasyon Komitesi'nin (CEN), ambalaj ve yangın mevzusunda Türkiye'deki tatbikleri Avrupa standardı olarak paylaşmak adına gündemine aldığını söyleyerek, "Bu, Türkiye’nin ölçülerini yalnızca tatbik eden değil aynı anda belirleyici ülke olması şeklinde bir kilometre taşıdır." cümlesini kullandı.


Korkmaz, paylaştığı yazılı mesajda, CEN'in tam üyesi ve Türkiye'deki tek mümessili TSE'nin, Komitede en çok rey hakkını olan beş ölçün kuruluşundan birisi olduğunu vurguladı.

Enstitünün CEN’deki standardizasyon hazırlık ilerlemelerine, bünyesindeki "Ayna Komiteler" adlı teknik birimlerin vasıtası ile katıldığını belirten Korkmaz, TSE’de 17 sektörde geliştirilen 125 ayna komitede, iş, akademi dünyasından ve bürokrasiden bin 700 uzmanın çalışmalara devam ettiğini ifade etti.

Korkmaz, CEN'in, ambalaj ve yangın hususundaki Türkiye'deki tatbikleri Avrupa standardı şeklinde yayınlamak adına gündemine aldığına işaret ederek, "Bu, Türkiye’nin standartları yalnızca tatbik eden değil aynı anda belirleyen ülke olması yolunda bir kilometre taşıdır." açıklamalarında bulundu.

Buna bağlı olarak Türkiye standartları belirleme konusunda öncü ülkelerinden birisi haline gelecek. Böylelikle Türkiye her konuda lider olma konusunda emin adımlarla ilerliyor.