Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Faruk Özlü, global yerli markalar adına bir program hazırladıklarını, otomobil, tekstil ile yazılım- bilişim sektörlerinde marka oluşturmaya öncelik vereceklerini ifade etti.


Bazı gazeteciler ile sohbet eden Faruk Özlü, 180 günlük program süresinde yerli otomobilin de yer alacağına vurgu yaparak, "Yerli otomobil ile alakalı sene sonuna kadar çalışmalar zinciri ve güzel gelişmeler göreceksiniz" dedi. Dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisinin 8' inin kendi otomobil markasının varolduğunu ifade eden Bakan Özlü, bazı açıklamalarda bulundu:

75 MİLYAR TL OTOMOBİL CİROSU VAR

"Türkiye'nin 75 milyar TL otomobil cirosu var. Biz bunu sayıyı ikiye katlayacak program üzerinde çalışmaktayız. Türkiye de tasarım mühendisi, her şey var. Yabancı firmaların araçlarını üretiyor, üzerine o firmanın logosunu basıp Avrupa' ya ihraç ediyoruz. Biz kendi markamızı oluşturmak istiyoruz. Bunun için Türkiye'de yeterli altyapı mevcut. Aslında Türkiye yerli marka geliştirmezse bir şey eksik kalır. Bazı fikirler var ki Türkiye bu işe girmesini istemiyor. Dünyada önemli oyuncular var, Türkiye' nin fırsatı yok deniyor. Bu bir yanlış. Bugüne dek oluşan altyapı ve yan sanayi en iyilerden."

ALTYAPI VAR MARKA YOK

Tekstil sektöründe aynı şeylerin yaşandığına vurgu yapan Bakan Özlü, "Bizim tek eksiğimiz markamızın olmayışıdır. Otomobil ve tekstilde yeterli düzeyde altyapı var, tek eksik markamız. Markası olanlar olmayanlara göre iki kat kâr ediyor" dedi.