Mayıs ayında ihracat, geçtiğimiz senenin aynı zamanına göre yüzde 15,8'lik bir artışla 12 milyar 472 milyon dolar seviyesine ulaştı.  TİM'in yaptığı açıklamaya göre ihracat, senenin ilk 5 ayında gerdide bıraktığımız senenin aynı dönemine oranla yüzde 10 artışla 63 milyar 146 milyon dolara çıktı.

Son 12 aylık ihracat ise bir önceki seneye oranla yüzde 5,2 artışla 146 milyar 958 milyon dolar oldu. Böylelikle Kasım ayından bu güne ihracatta önemli oranda artış gerçekleşmiş oldu. Mayıs ayında en fazla ihracatı 2 milyar 566 milyon dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörün ihracatı Mayıs ayında bir önceki senenin aynı ayına oranla yüzde 28,4 yükseldi.

Otomotiv sektörünü 1 milyar 405 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ve 1 milyar 323 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri izledi.

Mayıs ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 237 ile Gemi ve Yat sektörü yakaladı. Gemi ve Yat sektörünün bu yüksek ihracat yükselişinde geçtiğimiz yıl ihracat yapılmayan İzlanda ve Danimarka’ya yapılan ihracatlar etken oldu. Tarım ürünlerinde ise yüzde 86 artış ile Zeytin ve Zeytinyağı sektörü en yüksek orana ulaştı.

Yılın geçtiğimiz 5 aylık döneminde ihracatı yüklenen sektör yine otomotiv oldu. En fazla ihracat yapılan bu sektör, ihracatını yaklaşık 2,3 milyar dolar artırma başarısını gösterdi.