Gayrisafi Yurt İçi Hasıla üçüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine oranla yüzde 1,6 yükseldi. Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 21,8 yükselerek 1 trilyon 13 milyar 453 milyon TL oldu.

Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı medyana getiren faaliyetler incelendiğinde; 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine oranla zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 1, sanayi sektörü yüzde 0,3 yükselirken inşaat sektörü yüzde 5,3 düştü. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından meydana gelen hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 4,5 yükseldi.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 senesi üçüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine oranla yüzde 2,1 yükseldi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe oranla yüzde 1,1 düştü.

TOPLAM NİHAİ TÜKETİM HARCAMALARI YÜZDE 1,1 ARTTI

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet veren kar amacı gütmeyen kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine oranla zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 1,1 yükseldi. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7,5 yükselirken gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 3,8 düştü.

MAL VE HİZMET İHRACI YÜZDE 13,6 ARTTI

Mal ve hizmet ihracatı, 2018 senesinin üçüncü çeyreğinde bir önceki senenin aynı çeyreğine oranla zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 13,6 yükselirken ithalatı ise yüzde 16,7 düştü.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.