AB ülkelerinin senin ikinci çeyreğindeki büyüme ortalaması yüzde 2,4 olarak tamamlarken,  Türkiye aynı dönemde yüzde 5,1'lik büyüme oranını yakalamış durumda. Türkiye, senenin  ikinci çeyreğindeki büyümesiyle Avrupa ülkeleri arasında dördüncü sıraya oturdu.

Türkiye ekonomisi senenin ikinci çeyreğinde yakaladığı büyüme oranıyla Avrupa ülkelerinin çoğunu arkada bıraktı. Avrupa Birliği (AB 28) ülkelerinin senenin ikinci çeyreğindeki büyüme  ortalaması yüzde 2,4 olarak gerçekleşirken, Türkiye aynı dönemde yüzde 5,1 ile bu  oranın 2 katından fazla büyümüş durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat)  verilerine göre, Türkiye bu senenin ilk çeyreğinde yakaladığı yüzde 5'in üzerindeki  büyüme performansını ikinci çeyrekte de sürdürmekte. Senenin ilk çeyreğinde yüzde 5,2 büyüyen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte yüzde 5,1'lik büyüme oranını yakalamakta.

Türkiye bu büyüme oranlarıyla söz konusu dönemlerde Avrupa  ortalamalarını geride bırakmış durumda. Avrupa ülkeleri senenin ilk çeyreğinde yüzde 2,1,  ikinci çeyreğinde ise yüzde 2,4 büyüdü. Böylece Türkiye, Avrupa ortalamasının 2 katından fazla büyüme göstermiş durumda.

Avrupa'da senenin ikinci çeyreğinde en fazla büyüme kaydeden ülke  Romanya olmuş oldu. Romanya bahis geçen dönemde yüzde 5,7 büyüme başarısı yakalayarak rekor kırdı.  Romanya'yı yüzde 5,2 ile Estonya ve Slovenya izledi.