Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerginlikler, iki ülkenin silah alışverişini engellemedi. Mevcut sorunlara rağmen Almanya ‘dan Türkiye’ye 5 milyon 600 bin euroluk silah satışı oldu.

Almanya'da bulunan silahlanma şirketlerinden bu senenin ilk dört ayında Türkiye'ye yönelik silah alışverişi gerçekleştirildi. Alman Federal Meclisi'nde Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen'in soru önergesine ilişkin Ekonomi Bakanlığı'nın belirttiği ifadelere göre, bu rakam önceden izni verilmiş ve bu senenin başından beri sevkiyatı tamamlanmış silah ve mühimmat için geçerli.

Belirtilen ifadelerde bu satışların bir bölümü için seneler önce izin alındığının altını çizen Bakanlık, Almanya'nın NATO müttefiki Türkiye'ye 2016 senesinde 49 milyon euro kadar silah ve mühimmat verdiğini açıkladı. DW'nin açıklamalarına göre, bu sayının 2015 yılında ise 26 milyon 500 bin euro olduğunu ifade etti. Almanya'nın yasaları dikkate alınırsa silah firmaları ülke dışına yapacakları silah satışları için hükümetten onay alması şart.

Alman Ekonomi Bakanlığı'nın raporlarına göre, 2017 senesinin ilk dört ayında Türkiye'ye toplam 22 milyon euro değerinde silah satışının gerçekleşmesi için müsaade edildi.

Ekonomi Bakanlığı bundan önce Türkiye'deki darbe teşebbüsü ardından Türkiye'ye silah ve mühimmat satışının daha dikkatli ve özenli bir şekilde denetlendiğinin altını çizmişti