Stadyumlarda ki Arena'yla başlayan kelimelerin kaldırılması üzerinden Türkçe seferberliği; yön levhası, tabela, marka isimler ve reklamlar devam ediyor. Türk Standarları Enstitüsü'nün üstünde çalışarak düzenleme ile Türkçe tabela bulundurmayan firmalar daha fazla vergi ödeyeceği bilgisi geldi.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN UYARILARDA BULUNMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uyarılarından sonra "arena" kelimesi ile başlayan Türkçe seferberliği harekâtı yeni kelimelerle devam etmeye başladı.

“NAVİGASYON” ARTIK  “YOL GÖSTEREN” OLACAK

Bu kelimelerden birisi 'navigasyon'. Hemen hemen bütün otomobillerde bulunan 'navigasyon' için bundan sonra 'yol gösteren' ifadesi verilecek. Aynı şekilde yön levhaları, marka isimleri ve tabelalarda da Türkçe seferberliği başlatılıyor.

Bu çalışmaları, Meclis'te bir grup gazeteciyle değerlendirerek Ekrem Erdem, arena sözcüğünün stadyumlardan kalkmasının pozitif bir gelişme olduğunu, benzer sözcükleri için de harekete geçildiği, bunlardan biri olarak 'navigasyon' olduğunu söyledi.

DEVLET DAİRELERİNE STANDART GELİYOR

Resmî kurumların tabelalarına standart getirilmesi gerektiğini anlatan Erdem "Tabelaların rengi, boyutu, yazı karakteri her yerde aynı olacak. Her bakanlık farklı renklerde tabela kullanacak fakat o bakanlığın tüm bölümlerini tabelaları aynı renk oluyor." söyledi.