Rus Gıda Güvenliği Kurumu Rosselkhoznadzor Medya Sözcüsü Yuliya Melano, Rusya’nın haber ajansı RIA Novosti’ye verdiği demeçlerde şunları belirtti, 10 Temmuz 2017’de Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yetkili kişilerin Rusya’yı ziyarete geleceğini bildirdi.

KUZU VE SIĞIR ÜRETİCİLERİ DENETLENECEK

Rus yetkililer için, Moskova bölgesinde yer alan kuzu eti besici ve üreticileri denetleme ile başlanılacağını dile getirdiğini belirten Yuliya Melano, ziyaret yapılacağı zaman dolayında Bryansk ve Orenburg alanlarında sığır eti besici ve üreticilerin de denetlenmesi gerektiği dile getirdi.
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, kısa bir zaman önce verdiği açıklama sırasında, Türk yetkililerden, Rusya’nın et ithalatının 2017 yılında başlayacağının garanti altına aldıklarını bildirilmişti.

GEÇEN HAFTA BAKAN ETLE İLGİLİ AÇIKLMADA BULUNMUŞTU

Geçen hafta Perşembe günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci şu açıklamalarda bulunmuştu, sonrası tüm gözler yiyecek ve içecekte yüksek oranlı gümrük vergileri olan mallara döndü. Mısır, buğday, ayçiçeği ve baklagil gibi gıdalarda gümrük vergileri yüzde 130'u ulaşıyor. Verginin yüzde 20-30'a azaltılmasıyla ithalatın önünün açılacağı en önemlisi de hayvan yeminde harcanan ürünlerin ücretinin azaltılacağı. Bu da et ve süt ücretlerinde indirim olarak gözükecek. Sektörün önde gelenleri, söz konusu malzemelerde vergi indirimiyle ücretlerin yüzde 20 alanında alta çekilmesini bekliyor.