Türk Prime Enerji, Alman İntec Energy Solutions şirketiyle Balıkesir ve Bursa'da toplam 4,4 megavatlık iki güneş enerjisi santrali (GES) inşa ettirecek.

Şirketin yaptığı bildiride, Prime Enerji'nin Alman Intec Energy Solutions firmasıyla bir ortaklık çalışması için anlaştıklarını ve imza attıklarını belirtti. Yapılan açıklamada, Bursa ve Balıkesir'de toplam 4,4 megavatlık iki GES projesinin mühendislik, kurulum, satın alma ve inşaat işlerinin bütün hepsinin Prime Enerji ve Intec Energy Solutions’ı için birlikte hareket edecekleri haber verildi.

Hazırlanan projelerin öncelikle birer megavatlık kısımları için kuruluma başlamak üzere harekete geçileceği ve toplamda 16 bin 450 adet panel, 100 adet inverter kullanılacağı ifade edilen açıklamada, ayrıca geçen ay imzalanan ve Sivas'ta yatırımı gerçekleşen 11 megavatlık GES'in 3,51 megavatlık bölümünün de kurulum ve geçici olarak kabulünün yapıldığı, 2,34 megavatlık ikinci kısmın kurulumunda ise son aşamaya ulaşıldığı haberi verildi.

Diğer yandan Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin rekor bir fiyatla sonuçlanması enerji piyasalarında olumlu karşılandı. Uzmanlar, ihale sonrasındaki süreç için Türkiye hem dünyanın dev firmalarıyla iş ortaklığının gelişmesi yönünde, hem de ilerleyen seneler için ciddi kazançlar elde edeceğini düşünüyorlar.