Rusya ile Türkiye arasındaki sorunların ortadan kaldırılmasının ardından  Akdeniz kıyıları Rus turist sayısında rekor kırdı. Sadece Mayıs ayında Antalya ve çeverlerini ziyarete gelen Rus turist sayısı 505 bin olarak belirtilirken, artışın yüzde 5 bin olduğu ifade edildi.

Rusya'daki Tur Operatörleri Birliği (ATOR) 'nin yayınladığı raporda Rusya ile Türkiye arasında sorunlarun çözülmesi ile birlikte Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısında rekor seviyelere ulaşıldı.

YÜZDE 5 BİN 315 ARTIŞ

ATOR'un Mayıs ayında yayınladığı raparo göre, "Mayıs ayı içerisinde Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısında tek rekor Rusya'nın. Sadece Mayıs ayında Antalya ve bölgelerini ziyarete gelen Rus turist sayısı resmi rakamlara göre 505 bin kişi olarak belirlendi. Bu rakam bir önceki verilerle karşılaştırıldığında yüzde 5 bin 315 artış anlamı ifade ediyor. Başka rakamlarla ifade etmek gerekirse Mayıs ayında Türkiye'nin Akdeniz kıyılarını ziyarete gelen tüm yabancı turistlerden yüzde 48'lik kısmını Rus turistler oluşturdu. Böylelikle geçtiğimiz senelerde Türkiye birincisi Almanya ancak yüzde 20 turist verebildi" dendi.

Rusya turizm sektörü 2017 Türkiye beklentileri kapsamında bu yıl 3-3,5 milyon Rus turistin Türkiye'ye seyahat edeceğini düşünüyor ancak 2013 rakamlarına ulaşılmayacağının altını çiziyor.