Sektör temsilcileri, bayramda tatile çıkma planları olanların erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmamak için hızlı davranmları gerektiğini aktarıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, yaptığı açıklamalarda, Ramazan Bayramı'nın bu sene pazar, pazartesi ve salı günlerine gelmesi ve kısa süreli olması sebebiyle iç talebin az olduğunu fakat gelecek günlerde bir hareketlilik oalbileceğini belirtti.

2016'NIN ÜZERİNE ÇIKACAĞINI HEDEFLİYORUZ


Turizmde 2017 yaz sezonunun geçtiğimiz seneye göre daha iyi olacağını beklediklerini söyleyen Ulusoy, şunları kaydetti:

"Rusya pazarının yeniden açılması, Ukraynalıların ülkemize kimlikle girmesine imkan veren düzenlemenin hayata geçirilmesi ve birçok farklı pazarda gelen isteğin yavaşyavaş yeniden hareketlenmeye başlaması, 2017 yaz sezonunun 2016 senesine göre daha iyi geçeceğini ifade ediyor. Bununla beraber iç piyasada da erken rezervasyona olan talep geçen seneye oranla artmış durumda. Dolayısıyla 2017 yaz sezonunda hem iç hem de dış pazar kaynaklı turizm hareketinin 2016'nın üzerine çıkacağını öngörüyoruz."


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da iç pazarda tatil alışkanlıklarının değişmeye başladığını, kısa tatil yapma alışkanlığının oluşmaya başladığını söyledi.