Turizmde Dipten Dönüş Hedef:11 Milyar Dolar

Turizm sektörü, temmuz ayında misafir etmeye başladığı yabancı turistlerle dipten dönüş belirtisi gösterdi. Temmuzda hazirana kıyasla dört kat artarak 932 bin turisti konuk eden sektörde, yine de açılış yapan oteller odaların sadece üçte birini doldurabildi.

Turizmde Dipten Dönüş Hedef:11 Milyar Dolar

Turizmde Dipten Dönüş Hedef:11 Milyar Dolar

Tarihin en düşük yaz sezonlarından birini ardında bırakmaya hazırlanan sektörde, canlanan dış pazarlarla beraber dipten dönüş, ufak canlılıklarla da  olsa başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine bakıldığında, geçen ay Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısında 2019'un aynı ayına kıyasla % 85.9 gerileme yaşandı.

Gelen turist sayısı da 932 bin 927'de kaldı. Bu rakam 2019'un aynı ayında 6.6 milyonu geçmişti. Turist sayısında bir önceki aya kıyasla artış ise katı geçti. Haziran'da turist sayısı 214 bin 768 kişi olmuştu.

Yedi aylık dönemi barındıran ocak-temmuz aralığında da 2019'da 24.6 milyona varan turist sayısı, 2020'de 5.4 milyona kadar geriledi.

Bu ay bilhassa Rusya ile başlayan uçuş seferlerinin gelecek dönemlerde sektörde bir çıkış yakalamasına imkan sağlaması öngörülürken, bu yılın 15 milyon turistle kapatılması amaçlanıyor. Veriler yedi ay içerisinde yabancı turist kaybının 19 milyonu aştığını ortaya koydu.

Türkiye'ye gelen yabancı turist dağılımı göz önünde bulundurulduğunda da geçen ay ülkemize 199 bin Alman, 152 bin Ukraynalı ve 74 bin İngiliz turist gelirken, ocak-temmuz ayını barındıran yedi aylık dönemde de gelen yabancı turist sayısı % 77.9 gerileyerek 5.4 milyonda kaldı. Gelen turistin % 32'sini İstanbul, % 21'ini de Antalya ağırladı. Diğer taraftan iç turizmdeki bayram dönemini barındıran canlılıkla beraber temmuz ayında ortalama doluluk oranı % 31.4 oldu.

Sahillerdeki otellerin büyük bölümünün, şehir otellerinin yarısından fazlasının kapalı olduğu yedi aylık dönemde, doluluk miktarı % 49.3 gerileyerek % 33, hemen hemen günlük satılan oda bedeli % 17.3gerileyerek 61.2 euro, oda başı elde edilen kazanç % 58.3 gerileyerek 20.1 euro oldu.

İSTANBUL'DA AZALMA

Açılış yapan otellerden edinilen verilere bakıldığında, İstanbul'da doluluk miktarları 2019'un aynı ayına kıyasla % 68.2 azalışla % 26 olarak ölçüldü. Geçen yılın temmuz ayında İstanbul'da doluluk oranları % 81.7 olmuştu.

Antalya'da da geçen yılın temmuz ayında % 77.4 olan doluluk oranı geçen ay % 44.8 gerileyerek % 42.7 oldu. Yaklaşık olarak günlük satılan oda bedeli % 1.1 gerileyerek 160.2 Euro oldu.

HEDEF 11 MİLYAR DOLAR KAZANÇ

Kurban Bayramı ile beraber yerli turistin canlandırdığı sahillerde, uçuş seferlerinin başlamasının ardından yabancı turist akışı da hareketlendi. Sektör, seneyi oldukça kayıplarla geçirmeyi sürdürürken, katıldığı bir TV programında soruları cevaplayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hava trafiğinde bir farklılık olmaması halinde sezonun uzayacağını ve bu yılı 15 milyon turistle tamamlanabileceğini dile getirdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR