Geçtiğimiz sene yaşanmış olan terör olayları, siyasi krizler ve 15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının darbe girişiminin etkisi ile oldukça zor bir sezon geçirmiş olan turizm iş sahası içerisinde bulunduğumuz 2017 senesine bağlı olan dönemde yaralarının sarılmasına devam edildiği bilgileri art arda geliyor. Özellik ile Antalya bölgesindeki Rus turist rakamlarında yükselme ile artışa geçen iş sahasında yerli turistin uğrak noktaları arasında Ege turizmi de kendisine ait düşen payı almaya başlamış oldu.

EGE TURİZMİ ATAĞA GEÇTİ

Ege turizmi 2017 senesinin ilk yarısına ait olan raporda gösterdiği performans ile yabancı turistlerin rakamını 2016 senesine göre çok arkada bırakarak 887 bin kişi civarına çıkardığı biliniyor.

Turizm data bank'ın hazırlamış olduğu rapora göre, Muğla ve İzmir turizminin 2017 senesinde ilk yarıda yüzde 7.8 artış ile yabancı ziyaretçi rakamının, 2016 senesinde geride bırakarak 887 bin turiste ulaştığı öğrenildi.

İlk yarıda Muğla'ya gelmiş olan yabancı turist rakamı yüzde 10.7 yükseliş ile 634 bin kişi, İzmir'de yüzde 1.1 artış ile 252 bin kişiye ulaştığı bildirildi.

Bu sayede 2 kentimiz toplamda yüzde 7.8 gelişme ile 887 bin kişiye ulaştığı bildirildi. Her iki kentin yükselişinde Rusya başta olmak üzerine BDT devletlerinden sağlanmakta olan gelişme etkili oldu. Diğer taraftan İsrail, bazı orta Avrupa ve Asya devletlerinden gelen ziyaretçi trafiği artışının da katkı verdiği söylendi.