Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu yani TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Marmara Araştırma Merkezi yani MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü’nün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde 17 ilin stratejik gürültü haritalarını hazırladığını bildirdi.

17 İLİN GÜRÜLTÜ HARİTASI

TÜBİTAK bünyesinde "Stratejik Gürültü Haritalarının Oluşturulması ve Gürültü Azaltım Senaryolarının Geliştirilmesi" hakkında devam eden çalışma konusunda bilgi veren Arif Ergin: "MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Türkiye'de ilk kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğinde ve alakalı belediyenin desteği sayesinde Adana, Adıyaman, Antalya, Balıkesir, Elazığ, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Kayseri, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon gibi 17 şehrin stratejik gürültü haritalarını düzenledi. Bu bağlamda sözü edilen şehirlerin yerleşim bölgelerinde yer verilen karayolu, demiryolu, endüstri ve eğlence mekanlarını bağlayan stratejik gürültü haritaları bitirdi." ifade etti.

Arif Ergin: "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüyle yürütülen planlar bağlamında, 39 havaalanı 27'si için stratejik gürültü haritası yapıldı, 12'si için çalışma sürdürüldüğü bildirildi. Bunun yanı sıra Mersin Büyükşehir, Bolu ve Sivas belediyeleri ile yapılan protokoller çerçevesi bakımından ülkemize ilk kez şehirlerdeki sıcak noktalar için 'Gürültü Azaltım Senaryolarının Güncelleme ve Gürültü Eylem Planlarının Hazırlanması' çalışmasına başlanıldı."