Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aracılığında bugünkü Resmi Gazete’de duyurulan Araçların İmalatı, Tadilatı ve Montajı Hakkında Yönetmelik farklılık gösterdiğine göre; LPG dönüşümü yapılan otomotivlerde bürokratik ile mükerrer etkinlikleri ortadan çıkarmak, otomobil sahipleri yansıtılan ek maliyeti düşürmek ve büyük anlamda süre tasarrufu sağlama nedeni ile güncellemeye gidilecek.

EK ÜCRETE GEREK KALMAYACAK

Mevcut LPG’li otomobillerde ve yeni LPG değişimi yapılan otomobillerde, araç muayenesi berisinde gaz sızdırmaz - montaj analizi almak için Makine Mühendisleri Odası’na ya da Türk Standardları Enstitüsüne gidilmesiyle ve ek ücret ödenmesine gerek kalmayacak.

500 BİN SAATİ BULAN TASARRUF

Bu anlamda, LPG’li otomobil sahipleri senelik 20 milyon lira ek ücret vermeyecek ve senede ortalama 500 bin saati bulan bir zaman tasarrufu sağlamış oluyor.

Yeni oluşturulan program ile Yakıt Sistemi Montaj Belgesi dahil tüm etkinlikler LPG değişimini yapan yöneticiliği bulunan şirketlerce yapılacak ve LPG’li otomobillerin muayenesi yapılması üstüne dolaylı olmadan araç muayene istasyonlarına gidilecek.

 LPG’li otomobillere yönünde yapılan güncelleme 1 Ocak 2018 tarihi sonra zorunlu olmak üstünde, bugün itibari ile yürürlüğe sokuldu.

ÜRETİMİN ZORLAŞMASI KALDIRILIYOR

Otomobil tadilatı ile KOBİ niteliğindeki şirketler için ise, münferit araç imalatı ve tadilatı yapan iş yerleri için ilave olarak TSE’den alınan Hizmet Yeterlilik Belgesi şartı kaldırıldı. Bu sayede, birçok firmanın üretimini zorlaştıran uygulamaya tamamıyla kaldırıldı.