Quartz sitesinin verdiği haberine göre, senelerdir G7 ülkeleri içerisinde en yavaş büyüme oranlarının sahibi konumunda olan İtalya’nın Gayrisafi Milli Hasıla’sı, 2017’nin ilk üç ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 1.2 büyüdü. G7 ülkelerinde ekonominin en yavaş ilerlediği ülkeler ise, G7 ülkelerinin en büyük ekonomileri konumunda bulunan ABD ve İngiltere oldu.

İNGİLTERE VE ABD SONUNCU


İngiltere’de Gayrisafi Milli Hasıla’daki yüzde 0.2’lik ilerlemenin, ülkenin AB’den ayrılma kararı sonrası yaşanan ekonomik muallaklığın neden olduğu düşünülüyor. Ekonomisi yüzde 1.2 gelişen ABD’deki yavaş büyüme paylarının en önemli sebebi ise, Başkan Donald Trump’ın mali politikalarda ve vergi sisteminde yapmak istediği değişiklikler sebebiyle yatırımlarda yaşanan gerileme.


BÜYÜMEDE KANADA İLK SIRADA

Kanada, ekonomisindeki yüzde 3.7’lik gelişme ile G7 Ülkeleri arasında ilk sırada kendine yer bulurken, ikinci sırada ekonomisi yüzde 2.2 büyüyen Almanya yer aldı. Önceki yıllarda G7 ülkeleri arasında büyüme rakamları en gerilerde olan Japonya da, yatırımlardaki artış sonucu bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.2'lik büyümeyle hızlı yükselen ülkelerden biri oldu.