Her gün ortalama 13 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazalarının en aza indirmek üzere geliştirilen 'İnreraktif Uyarı ve İnteraktif Denetim Sistemi' ile beraber  trafikte yeni bir dönem için ilk adım atılacak. Sistem ile beraber araç sürücülerine yol, hava ve trafik durumuna ilişkin bilgilerin dışında hız ayarlamalarına dair ikazlar verilecek.
Ülkemiz motorlu taşıt kullanımının en fazla olduğu ülkelerden biri. Durum bu şekilde olunca trafik ve trafiğe bağlı kazalar da engellenemez bir hale geliyor. TÜİK'in paylaştığı verilere göre sadece geçen sene 186 bin 999'u ölümlü ve yaralanmalılar berabaer yaklaşık 1 milyon 400 bin kaza meydana geldi. Rakamların bu derece şaşırtıcı boyutlara çıkmaması için alınan önlemler  var ama Hız Denetleme Sistemi (HDS) ve Trafik Denetleme Sistemi (TDS) ne yazıkki soruna çözümbulamıyor.


EN BÜYÜK ETKEN İNSAN FAKTÖRÜ

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan TBMM Ulaştırma, Bayındır, İmar ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Ak Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, projenin daha başlangıç seviyesinde olduğunu vurgulayarak, "Trafik kazalarında insan etkisinin oranı yüzde 98. Bunu en aza indirmenin 2 seçeneği var. Birincisi insanların kurallara uymasını sağlamak, yani onları eğitmek. İkincisi denetimleri sıklaştırmak. Denetimleri yüzde yüz oranında gerçekleştirecek bir insan gücü yok. Bu noktada elektronik denetime ihtiyaç duyuyoruz. Denetimi sağlayacak olan bu sistem araçlara takılıyor ve interaktif olarak kaza noktalarını, hava ve trafik artlarını sürücüye mesaj yoluyla bildiriyor. Araçların GPS aracılığıyla hız takibi yapılıyor ve sürücü gerekli durumlarda uyarılıyor. Eşzamanlı olarak bilgiler Meteoroloji, Karayolları, emniyet ve Jandarma arasında ortak oluşturulacak merkezde toplanıyor. Bu proje hayata geçtiği takdirde HDS ve TDS gibi sistemlere gerek kalmaz" dedi.