Trafik kazasının araçların, kaza öncesi ikinci el fiyatı ile kaza sonrası ikinci el fiyatı ayrı ayrı oluyor. Bu sırada meydana gelen bu farkın 'araç değer kaybı' deniliyor.

POLİÇEYE MUTLAKA ALDIRILMALI

Birçok otomobil sahibi fiyat düşüşünün nasıl tanzim edileceği bilinmiyor. Peki nasıl yapılıyor bu araç tanzimi?

Otomobil fiyat düşüşünün, kazanın karışanlara diğer araç sahibinin sigortasından istekte bulunabiliyor. Fakat, araca vurup kaçtıysa bu nedenle 'kasko' da farklı olabilir. Bu yüzden kasko yaptırırken, araç fiyat kaybının tazminatını poliçe kapsamına aldırın.

2 SENE ÇOK ÖNEMLİ

Yasa, araç ücret kaybı adına zaman aşımı 2 sene. Diğer taraf kazaya karıştıktan sonra kaybolduysa bu durum karşısında zamanı aşan bu bireyin takip edildiği zaman başlangıcı verilecek. Örnek, 1 sene sonra tespit edilirse o zamandan bu yana 2 sene ekleniyor. Sonuç olarak orada sınırsız bir hak istek hakkı tarihi yok. Sonradan belli olan kapsayan maksimum 10 yıl içinde zararı istekte bulunabilir.

İŞTE BÖYLE HESAPLANIYOR

Otomobilin ücret kaybı olarak, o günkü şartlarındaki emsal ikinci el değeri hesaplanıyor. Kazadan önce aracın değeri, modeli, üretim yılı, kilometresi, tamiratı yapılan parçanın yeteneği ve hasar seviyesi önemseniyor. Bu durumda otomobilin kazalı piyasa ücreti bulunuyor. Sonra o andaki fark ücreti toplanıyor. Ortaya çıkan sayı değer kaybı olarak hesaplanıyor. Sigorta bu değeri ödedi.