Trabzon'da Rusya ve Gürcistan'a taş ihracatı işi yürüten Şeref Bektaşoğlu, Ülkemizde çok az sayıda varlık gösteren özellikle taşın deniz suyu ile bağlantısında uzun süreli dayanıklılığı sayesinde çok fazla istenildiği söyledi.

TAŞTAN EKMEK KAPISI

Gürcistan'ın şimdilerde kendilerine 2,5 milyon ton taş isteğinde bulunduğunu belirten Şeref Bektaşoğlu, "Rusya ile aramızda bir uçak krizi gerçekleşmeden daha öncesi kendimize ait gemilerle yaş sebze ihracatı yapıyorduk. Şuan da ekmeğimizi taştan çıkarmaya çalışıyoruz. Rusya'ya ikinci kez taş yolladık. İlkinde, Sochi'deki olimpiyatlar nedeni ile Sochi Limanı'nın yapımında kullanmaları için taş yolladık. Şimdi de Rusya'nın Ukrayna sınırı ile arasında bulunan bir bölgenin taş ihracatını yapıyoruz.” dile getirdi.

DENİZ VE TUZLU SUYA AŞIRI DAYANIKLI BİR TAŞ

Bu taşı bilerek talep ediyorlar. İstemelerinin sebebi, bu taşın deniz ve tuzlu sularda kalma süresi 163 yıl. Şimdi Gürcüler bizden 2 ton taş talep etti.

TAŞ SAYESİNDE HAŞERELERDEN KORUNULUYOR

Çıkardıkları taşın çok özellikleri olduğunu söyleyen Bektaşoğlu, Haşerelerin bu taşta tutunamadığını belirterek bu taş sayesinde evlerde böcek sıkıntısı yaşanmadığını söyledi.