Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Trabzon Hasır Bileziği, Otomobil Fiyatlarıyla Yarışta

Trabzon'da, 4 bin senelik geçmişi olan ve el sanatları ürünü olan Trabzon hasır bileziği, altın fiyatlarında gerçekleşen artış sebebiyle alıcı bulamıyor. Yörede düğünlerin olmazsa olmazı olan hasır takı setleri 40 bin ila 200 bin TL arasında değişen fiyatlarıyla araç fiyatları ile yarışıyor.

Trabzon Hasır Bileziği, Otomobil Fiyatlarıyla Yarışta

Trabzon Hasır Bileziği, Otomobil Fiyatlarıyla Yarışta

Trabzon'da, 4 bin senelik tarihi geçmişi olan Trabzon hasır bileziği geleneği sürdürülüyor. Kuyumculuk mesleğinde makineye girmemiş el sanatlarından biri olan ve külçe ile hurda altının eritilerek tel haline dönüştürülmesiyle elde yapılan takı seti, gerdanlık, bilezik, küpe ve yüzükten oluşan 'Trabzon hasırı' dünyada pek çok ülkeye de satılıyor. Şehir genelinde pek çok mahallede ve sokakta hasır işlemeciliği yapan kadınlar da altın telleri, gerdanlık ve bileklik şeklinde dokuyarak kuyumculara veriyır. El emeği göz nuru hasırlar sonrasında işlenip son şekli verilerek kuyumcu dükkanlarındaki vitrinlerdeki yerini alıyor. Altın fiyatlarının yükselmesiyle beraber Trabzon hasır seti fiyatı 40 bin ile 200 bin TL'den alıcı buluyor. Lüks otomobil fiyatlarıyla yarışan Trabzon hasırına yükselen fiyatlar sebebiyle ilgi azaldı.

'ARABA VE EV FİYATLARI İLE YARIŞMAYA BAŞLADI'

Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, altın fiyatlarındaki artışın Trabzon hasırınını da etkilediğini ifade ederek, "Trabzon hasır bilezik, telkari ve kazaziyesinin coğrafi işaretini alarak sadece bu takıların Trabzon ili ve ilçelerinde yapılmasını sağladık. Yöreye özgü bir takı. Geçmiş yıllarda hasır bilezik devasa satışlar yapılıyordu. Dünya piyasalarında altın fiyatı yukarıya doğru çıktıkça bölgede düğünlerin vazgeçilmezi olan hasır takımlarına olan ilgi de ister istemez azaldı. Bakıldığı zaman hasır takımları 40 bin liradan başlıyor, kalınlığına göre fiyatları 200 bini bile bulabiliyor. Altın hasır takımlarında alım gücü zayıfladı. Fiyatlar, araba ve ev fiyatları ile yarışmaya başladı. Trabzon'da kuyumcular özel istek üzerine belli başlı hasırları da yapıyorlar. Trabzon'un plakasından esinlenerek yapılan 61 sıra hasır bilezik yaklaşık 200 bin liradan alıcı buluyor" diye konuştu.

'ALTIN HAKİKATEN ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR'

Altın’ın, en iyi çağını yaşadığı dile getiren Yazıcı, "Altın yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Her yıl yüzde 30 üzerine koya koya devam ediyor. Altın yatırımcı için güvenli bir liman. Altın alan yatırımcı asla zarar etmiyor. Altın hakikaten altın çağını yaşıyor" dedi.

'HASIR TAKMAK İMKANSIZ HALE GELDİ'

Gelinlerine hasır takım aldığını ifade eden Tuğba Şahinkaya, "Ben Trabzon geliniyim, bende hasır yok. Zaten iki emekliyiz. Ama gelinlerimiz istedi. Onlara takmak zorunda kaldık. Ben de hasır takımım olsun istiyorum ama, şimdi o paraya çok daha fazla şeyler alınabilir. Altın fiyatları oldukça arttı" diye konuştu.

Tuncay Sevim de, "Hasır takımları pahalı bir ürün. Altın da gittikçe fiyat olarak tırmanıyor" dedi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR