Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, 15 senede 800 bin 112 konut inşa ettiklerini aktararak, "Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşları ev sahibi yapmak adına var gücümüz ile çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Turan, AA muhabirine verdiği demeçte, 1984 senesinde kurulan TOKİ'nin 2002 senesine dek toplam 43 bin 145 konut inşa edebildiğini kaydetti.

Öncelikli hedeflerinin dar gelirli ve bugüne dek hiç ev sahibi olmamış, ev almakta güçlük çeken vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunun altını çizen Turan, "Sosyal devletin en önemli yansıması vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamasıdır. İdare olarak bunu hayata geçiriyoruz. Sosyal devletin en önemli yansıması bu idaredir. Vatandaşlar için tek dost elli bir kuruluştur." sözlerini dile getirdi.

Turan, "2002 senesinde başlayan güçlü hükümet ve siyasi istikrarın katkısı ile idare olarak insanımızın en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacını karşılamak hedefiyle 15 senede 800 bin 112 konut yaptık. Dar gelirli, eve erişmekte zorlanan vatandaşları ev sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışmaya devame ediyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında yeni yerleşim bölgeleri açmak, onlarca yeni ev projesini hayata geçirerek 2023 senesine kadar 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı planlıyoruz." diye konuştu.

"HEDEEFİMİZ 15 BİN EMEKLİYİ EV SAHİBİ YAPMAK"


Toplumun tüm kesimlerini kapsayacak bir izanla hizmetlerine devam ettiklerini, TOKİ'nin ürettiği evlerin yüzde 85'inin sosyal konut olduğunu dile getiren Turan, şöyle devam etti:

"Dar ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımıza yönelik ev ve sosyal yaşam alanlarımızın yapımı devam ederken, özel kontenjan oluşturduğumuz başta şehit yakını ve gazilerimiz olmak üzere ev ihtiyacı olan vatandaşlarımızı TOKİ çatısı altında yuva sahibi yapmaya gayret ediyoruz. Engelli vatandaşlarımız ve emeklilerimize sağladığımız avantajlar ve özel kontenjan uygulamasını da aynı hassasiyetle sürdürüyoruz. Senelerce ülkemizin gelişmesi ve kalkınması adına çalışan emekli büyüklerimizi de dinlenme süreçlerinde rahat ettirmek istiyoruz. Evi olmayan emekliler için her projeden ayırdığımız konut oranı yüzde 25'dir. 240 aya kadar vadeli satış yapılıyor. Taksit oranları ise 250 liradan başlayarak, şehirlere göre farklılık gösteriyor. İdare olarak hedefimiz her yıl evi olmayan 15 bin emekli vatandaşımızı konut sahibi yapmaktır."