TL’de Yükseliş Başlıyor!

Paradaki sıkılaştırma hevesi, TL'nin değerlenmesine yetti. 22 Ekim'deki sürpriz faizle birlikte, TL'nin yüzde 15 oranında değer kazanması bekleniyor! Bu durumda, dolar/TL 7,20'ye dek gerileyebilir.

TL’de Yükseliş Başlıyor!

Haber365Özel Dosya- Ekonomi Servisi

2020 yılı içerisinde dolar karşısında yüzde 25 oranında değer kaybeden ve Brezilya Real’inden sonra en ucuz para birimi durumundaki TL, yükseliş trendine girdi. TL, Merkez'in faiz hamlesinden sonra, yüzde 15 değer kazanarak, dolar karşısında 6,85'leri olmasa da, 7-7,20 seviyelerini görebilir.

Önceki hafta, 610 milyon dolarlık yabancı girişi yaşayan Borsa İstanbul, uzun süredir görülen en büyük yabancı sermaye ilgisine muhatap oldu.

DOLAR, 7,87’YE İNDİ

Haftanın ilk işlem gününde, dolar kuru sabah saatlerinde TL karşısında 0,45 oranında gerilerken, 7,8713’ü gördü.

Euro, 0,5 kayıpla 9,2237’ye kadar gerilerken, TL’nin tüm önemli para birimleri karşısında yükselişini gözlemledik.

 

CLARKE: ‘TL’DE UZUN POZİSYON ALDIM!’

İngiltere William Blair International'dan Thomas Clarke, Türkiye’de, Merkez’in (TCMB) sıkılaştırma hevesine dikkat çekerek, TL’de uzun pozisyon aldığını açıkladı.

2019 yılının Mayıs’ında, Clarke benzer bir açıklama yapmış, dolar/TL kuru 3 ay içinde ve ağustos ayında 5,45’e gerilemişti.

Piyasada, 22 Ekim’de Merkez Bankası’nın 1,5 puanlık (150 baz puan) faiz arttırması yönünde bir beklenti bulunuyor.

Bununla birlikte, Merkez’in daha etkili bir sonuç alabilmesinin yolu, faiz oranını sürpriz bir oranda yükseltmesinden geçiyor.

Goldman Sachs’ın müşterileri için çıkardığı rapor, Merkez’in (TCMB) 300 baz puan (3 puan) faiz arttıracağı yönünde.

Haber365 Ekonomi Servisi ise 350 bazlık bir faiz artırımı ile faizlerin 13,75 seviyesine çekilerek, piyasalara güçlü bir mesaj verilmesinin, sürpriz olmayacağı görüşünde.

BORSA KRİTİK 1.200 PUANIN ÜSTÜNDE!

Haftanın ilk işlem gününde, Borsa İstanbul, bu iyimserlik rüzgarlarıyla, birkaç kez, kritik 1.200 puanın üzerini test etti.

Borsa’nın günü 1.200 puanın üzerinde kapatması, bu iyimserlik beklentilerini de, yatırımcıların BİST 100 Endeksi’ne olan ilgisini de daha güçlü bir biçimde çekecektir.

Borsa’nın günü 1.200 puanın üzerinde kapatması ise 1.200 ile 1.400 puanlık yeni seviyelere kapı açacak.

VARLIK FONU’DA BORSA’YI BEKLİYOR!

Varlık Fonu, yurt dışından kredi almak için de, Borsa İstanbul’un yeterince değerlenmesini bekliyor. Böylece, piyasanın çarklarının, pandemi öncesindeki akışkanlığa dönmesi planlanıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR