Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Dış Ticaret Açığı 10,8 Milyar Dolar Aşağı Çekildi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dış ticaret verileri hakkında açıklamalar yaptı. Pekcan, dış ticaretin Ocak ve Şubat aylarında 10,8 milyar dolar aşağı çekildiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Dış Ticaret Açığı 10,8 Milyar Dolar Aşağı Çekildi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Dış Ticaret Açığı 10,8 Milyar Dolar Aşağı Çekildi

Eskişehir'de bir dizi ziyaretker yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dış ticaret hakkında açıklamalar yaptı. Bakanlık olarak ihracata çok önem verdiklerini ve bu hususta çalışmalar yaptıklarını söyleyen Ticaret Bakanı Pekcan, senenin ilk iki ayında dış ticaret açığının 10,8 milyar dolar aşağı çekildiğini ifade etti.

Bakan Pekcan mesele hakkında şu açıklamayı gerçekleştirdi:

"TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİNE OLUMLU KATKI VERİYORUZ"

"Bakanlık olarak ihracata çok önem veriyoruz. Dış ticaret açığımızın düşmesine de önem veriyoruz. Dış ticaret açığının kapatılması ile Türkiye'nin dış finansman açığının düşürülmesine hizmet ediyoruz. Biz 2018 senesinde 168 milyar dolar ihracat rakamına ulaştık ki bu Cumhuriyet tarihinin rekoruydu. 2019 senesinin ilk 2 ayında da çok iyi gidiyoruz, üstelik dünya ekonomisi daralırken, dünyadaki global ticaret küçülürken bunu yapmayı başarıyoruz. Yalnızca Ocak ve Şubat aylarında biz dış ticaret açığını 10,8 milyar dolar aşağı çekerek Türkiye'nin dış finansman açığını 2018'e oranla 10,8 milyar dolar düşürmüş bulunuyoruz.

Bu rakamla yalnızca dış finansman ihtiyacını düşürmüyoruz. Aynı zamanda Türkiye'nin büyümesine de pozitif katkı sağlıyoruz. 2018 senesinde dış ticaretin büyümeye katkısı üçüncü çeyrekte 6,73, dördüncü çeyrekte 9,70. Zaten dış ticaretin milli gelire oranı ilk kez yüzde 50'ye vardı. Halbuki global ekonomi de dış ticaretin milli gelire oranı 1990'larda yüzde 38'lerde, 2008 senesinde yüzde 61 fakat 2018'de yüzde 58. Yani global ticaretin, küresel ekonomideki payı azalıyor"

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz