23 Ağustos 2019
  • Istanbul 30°
  • Ankara 30°
  • Izmir 35°
İmsak 04:40
Güneş 06:14
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 20:00
Yatsı 21:27
BIST96.363
Dolar5,7737
Euro6,3846
Altın277,68

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD'de Temaslarda Bulundu

Washington’da iki ülkenin ticaret hacmini artırma amacı çerçevesinde ABD’li mevkidaşı ile görüşen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, toplantıda S-400 ve F-35 meselelerine odaklanmadıklarını ifade etti. ABD'li bakan Ross da bakan Pekcan'ın açıklamalarına destek verdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD'de Temaslarda Bulundu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD'de Temaslarda Bulundu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi alınmasının, ABD ile ticareti etkilemeyeceğinin işaretini verdi.

HEDEF 75 MİLYAR $

Geride bıraktığımız günlerde ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile Washington’da yaptığı görüşmeyi anımsatan Pekcan, “Washington’dayken ABD Ticaret Bakanı ile ortak gündemlerimizden birini de S-400 ve F-35 başlığı oluşturdu.

Ben ABD’li mevkidaşıma, ‘Biz Ticaret Bakanıyız. Gelin biz sizinle ticaretimizi konuşalım. Ticaretimizi nasıl 75 milyar dolara çıkarırız. Bunu da ilgilileri görüşsün’ dedim. O da bu görüşüme katılarak ‘doğru’ yanıtını verdi” diye konuştu. Pekcan şöyle devam etti: “Biz o gün bu gündür ‘Ticaretimizi nasıl 75 milyara çıkarırız’ diye ortak çalışma gerçekleştiriyoruz. ABD ve bizim bakanlığımız üyeleri çalışma grubu oluşturdu. Bu çalışma grubunun içerisinde Türk ve Amerikan firmaları da var. Ortak stratejiler üretiyoruz. Yakında 5’inci toplantıyı gerçekleştirecekler. Pazara girişlerle alakalı bizim şirketlerimizin oradaki dağıtım alanlarına ulaşabilmeleri ile alakalı onların bize destekleri oldu. Onların da bizden istekleri oldu. Biz de onları değerlendirdik. Biz işimizi yapıyoruz.“

İHRACAT ANA PLANI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Yeni Ekonomi Programı’nda olan ve bir süredir çalışmaların devam ettiği İhracat Ana Planı üstünde çalıştıklarını söyleyen Pekcan, “İnşallah Ağustos ayı içinde paylaşacağız” diye konuştu.

KOOPERATİFÇİLİĞİ HALKA YAYMAYI AMAÇLIYORUZ

Kooperatiflerle alakalı bir çalışma da yaptıklarını ifade eden Pekcan, “Türkiye’deki kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması, mümkün olduğu ölçüde finansal destek alabilmesi ve halka yayılması bakımından önemli bir çalışma yapıyoruz. Hal Yasası’nda da üretici örgütlerini gene kooperatiflerle birleştirip üretici örgütlerini oluşturabilir” dedi.

ANLAŞMASIZ BREXIT OLURSA ÇOK ETKİLENİRİZ

Dünya ekonomisindeki yavaşlamayı da değerlendiren Pekcan, “Trend 3.3’e düştü. Ama daha da revize olacak. Anlaşmasız Brexit’te en çok etkilenecek ülkelerden birisi Türkiye” dedi.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Ekonomi Haberleri