Amerikalı dev elektrik otomobil imalatçısı aynı zamanda enerji depolama firması Tesla'nın Çin'de iş kolu açması bekleniyor bu sayede Tesla Çin’de fabrika açacak.

Amerika Birleşik Devletleri medyasında yer alan habere göre, Tesla'nın Çin'de Şangay belediyesi ile temaslarda bulunduğu ve 2018 senenin sonuna kadar en az 500 bin elektrikli araç imalatını hedeflerini açıkladığını söyledi.

ÇİNDE ORTAKLIK KURACAK

Tesla önetim Kurulu Başkanı Elon Musk'ın nisan ayının Çin'e ziyarete gitmesiyle devletin yetkilileri ile buluşmalar gerçekleştirdiği bilgisi verdi, mart ayının Çinli internet devi Tencent Holding'in Tesla'da yüzde 5 hisse varlığının alarak ile iki firmanın Çin'de de ortaklık kurmak istediğini kaydetti.

İş analizcilerinin, Tesla'ya Amerika’da imal edip Çin'e satmış olduğu elektrikli araçlar için yüzde 25 gümrük vergisi verdiği dikkat çekiyorken, şirketin Çin otomotiv piyasasındaki payını yükseltmeyi amaçlıyor değerlendirmesini verdi.

BMV’Yİ GERİDE BIRAKMIŞTI

Gündeme gelen, Tesla, New York piyasasında işlem gören hisse başına değeri yüzde 2,3 yükselme ile 385 dolara kadar artmıştı. Şirketin piyasa değeri de yaklaşık 64 milyar dolara ulaştı.

Tesla, iki hafta önce Alman otomotiv şirketi BMW'yi geride bırakarak dünyanın en değerli 4'üncü otomotiv şirketi olmayı başarmıştı.