Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçlar için 1 Aralık itibarıyla kış lastiği zorunluluğunun başlayacağının altını çizerek, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde hava sıcaklıklarının düştüğünü ifade etti.

Ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğunun 1 Aralık itibarıyla başlayacağını hatırlatan TESK Başkanı Palandöken, özel araç sürücülerinin de araçlarına bu lastiklerden taktırmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Geçen sene uygulamanın zorunlu olduğu 5 ayda meydana gelen 127 bin 283 trafik kazasında 81 bin 511 kişinin yaralandığını, 952 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade eden TESK Başkanı Bendevi Palandöken, açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi:

"Ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği özel araçlara da takılmalı. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü yerlerde vatandaşlarımız 1 Aralık'ı beklemeden araçlarına kış lastiğini taktırmalı. Şu an uygulanan para cezası 715 lira. Ceza tutarı 1 Ocak'tan itibaren yeniden değerleme oranında artacak. 1 Ocak-1 Nisan arasında yeni ceza tutarı uygulanacak. Aşırı yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız şimdiden kış lastiğini taktırmalı. Araçların kışlık bakımları yapılmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli."

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.