Gümrük muhafaza ekiplerince son 6 ayda gerçekleştirilen operasyonlarda 3,5 milyon paket sigara ele geçirildi. Böylece yaklaşık 30 milyon lira değerinde kaçakçılık önlenirken, terörün bu alandan sağlanan finansmanına da darbe vuruldu.

AA muhabirinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, özellikle terörizmin finansmanında kullanılan kaçak sigara satışıyla mücadele kapsamında market, büfe, depo, sokak ve diğer açık alanlarda başlatılan denetimler yoğunlaştırıldı.

Bu çerçevede, gümrük muhafaza ekiplerince son 6 ayda gerçekleştirilen operasyonlarda, toplam 28,5 milyon lira değerinde 3,5 milyon paket sigara ele geçirildi.

Tütün kaçakçılığının önlenmesi konusunda ekipler tarafından geçen yılın tamamında yapılan operasyonlarda ise 95 milyon liralık kaçakçılık önlenmişti.

KONTROL FAALİYETLERİ ÇEŞİTLENDİRİLDİ

Tütün kaçakçılığının önlenmesine yönelik başlatılan denetimlerin daha kapsamlı bir şekilde sürdürülebilmesini amaçlayan Bakanlık, uyguladığı kontrol faaliyetlerini de çeşitlendirdi.

Denetimlerini gümrük sahalarıyla sınırlı tutmayan Bakanlık görevlileri, bu alanların dışında gerçekleştirilen yasa dışı piyasa faaliyetlerinin de denetlenmesine yönelik çalışmalara devam ediyor.

Bu çerçevede, kolluk kuvvetlerinin operasyonları ve istihbarat çalışmaları dikkate alınarak belirlenen ana nakil güzergahları üzerinde ve kaçak sigara satışı yapılan noktalarda denetim yapılıyor. Gerekli görüldüğü durumlarda ilgili diğer kurumların da katılımıyla planlı bir şekilde kaçakçılıkla mücadele ediliyor.

Gümrük kapılarında yapılan denetimlerde kaçakçılıkla mücadele noktasında önemli görevlerde bulunan dedektör köpeklerden de etkin şekilde faydalanılıyor.

..