Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı şehirlerde yaşanan terör olaylarının halen sürmesi sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu'nu durum hakkında harekete geçti. Terör olayları sebebiyle mağdur olan iş adamları ve esnaflara prim erteleme fırsatı sunan kurum, terör ve afet sebebiyle bazı şehirlerde iş adamlarının sigortalıların prim ödemeleri erteleyecek.

BÖLGEDE TİCARİ HAYAT DÜŞTÜ 

Terör olayları yaşanan kentlerde ki bölgeler ticari yaşamın yavaşlamasının ardından alınan bir dizi önlemler geçiliyor. SGK, söz konusu bölgelerde piyasanın faaliyetleri son derece düşmesi ve vatandaşların günlük yaşamları normal şartlar altında devam edememelerine neden olduğundan dolayısı ile mücbir nedenin devam ettiğini bildirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yapılan bildiride; kentlerde ki ekonomik durgunluğun önüne geçilmesi nedeniyle pirim erteleme düzenlenmesi gerektiğini bildirildi. Düzenlemenin Şırnak ve Hakkari şehirlerinin tümü, Siirt’in Eruh ilçesi, Mardin’in Nusaybin, Derik ve Dargeçit ilçeleri, Diyarbakır’ın Sur ve Silvan ilçelerindeki iş adamlarını kucakladığı vurgulandı.

SGK AÇIKLAMASI

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bildirisinde, "Belirtilen bölgelerde ikamet eden 5510 sayılı Kanun içerisinde ki sigortalılar, genel sağlık sigortalıları ile söz konusu kentler ve ilçelerde etkinlik gösteren sigortalı çalıştıran özel sektör işletme ve iş adamlarına yönelik pirim erteleme kararı alınmıştır.