MK-81 ve MK-82 Genel Maksat Bomba’larına vuruş gücü ve kabiliyetinin yükseltilmesi nedeniyle kurulumu sağlanan lazer tetikleme kiti TEBER’in 401’inci Test Filo Komutanlığı’na ait F-16 Blok 40 savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen testlerinin olumlu olarak tamamlanmasının sonrası seri üretim süreci başladı. Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya’dan “Roketsan’ın savaş uçağı mühimmatları için geliştirdiği, TEBER tetikleme kitinin seri üretimi bu yıl başlayacak.” bilgisini paylaştı.

TERMİNAL TETİKLEME YAPABİLİYOR

TEBER, Genel Maksat Bombaları’nı AÖB, KKS ve Yarı Aktif LAB kullanarak akıllı bir silah programı haline getirildi. TEBER’in arka tarafındaki kuyruk bölümü, hassas tetikleme sağlayacak AÖB ve KKS’den bir araya gelmekte olan, arazide kullanıcı tarafından çok seri bir şekilde bombaya birleştirilme yapılabiliyor. Bomba’nın ortasında bulunan gömlekler, normal ve kaldırma gücü oluşturulmasının yanı sıra, terminal tetikleme tarzında da üst manevra yeteneği oluşturuyor.

HAREKETLİ HEDEFLER KARŞISINDA HASSAS VURUŞ
 
Genel Maksat Bombalarının burun kısmına istendiğinde zaman entegre edilebilen Yarı Aktif LAB, silah programına hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. LAB bölümüne yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut. Ayrıca, kuyruk bölümü birleştirildiğinde bombaları tanıyabilme özellikleri ile taşıma açısından kullanıcıya çok kolaylık sağlıyor.