Taşeron işçilere kadro için başvurular dün başladı. Şimdi gözler yapılacak sınava çevrildi. Ortalama 900 bin işçinin merak ettiği sınavın yöntemini her kurum kendi belirleyecek.

Taşeron işçilerin kadroya geçiş için başvuruları 11 Ocak Perşembe günü bitecek. İşçilerin toplu olarak sürekli işçi statüsüne geçirilmesi işlemleri en geç 2 Nisan’da son bulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Eroğlu, taşeron işçilere uygulanacak sınavın zor olmayacağını belirtmesine rağmen işçileri sınav heyecanı sardı. İşçiler, salı gününden itibaren kurumlarına başvurmaya başladı.

Başvuruları süren taşeronlar hakkında şu an en çok merak edilen, sınavın nasıl olacağı. Bakanlığın yayımladığı tebliğe bakılırsa, taşeron işçilerin devamlı işçi kadrosuna geçirilmesine yönelik sınav yalnızca yazılı, sözlü veya uygulamalı olabileceği gibi, okuryazarlık durumuna göre yazılı-sözlü ya da sözlü-uygulamalı da gerçekleştirilebilecek. Uygulanacak sınav yöntemi bakanlıklarda bakan, diğer idarelerde ilgili idarenin en üst yöneticisi tarafından belirlenecek. Sınava katılacakların görev yaptıkları bölümler dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilecek.

Sınavların yeri, günü ve saati idarelerin internet sayfasında duyurulacak. Çalışanlara ayrıca tebligat yapılmayacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı doğru kaydırın.