ÜYE ŞARTI ARANMIYOR

Buna göre; kadroya geçirilecek kişilerde belirli bir süre o kamu kurumunda çalışmış olma şartı da aranmayacak. Aynı şekilde yaş, eğitim düzeyi gibi kriter de söz konusu değil.

5 ARALIK İTİBARIYLA

Kadroda esas alınacak tarih 5 Aralık 2017. Bu tarih itibarıyla herhangi bir kamu kurumunda taşeron işçisi olarak çalışıyor olup olmamak kadro için yeterli. Asıl iş, yardımcı işin yapılıp yapılmadığına da bakılmayacak. Bir başka ifadeyle KİT’ler hariç kamudaki ve belediyelerdeki taşeron işçilerinin tümü kapsama alınacak. Sürekli çalışmak yeterli olacak.

YENİ İMKANLAR

Taşeron işçiler kamu işçisi statüsüne (4D) geçirilen kişiler başlangıçta mevcut şartlarla kadroya alınacak. Ancak bu işçilerin ileride vakti saati geldiğinde toplu iş sözleşmesi yapılırken pazarlık hakkı olacak. Bu anlamda mevcut maaşların ve özlük haklarının iyileştirilmesi söz konusu. En önemlisi iş güvencesi olacak. Ocak öncesi işlem tamamlanırsa yeni yılda yüzde 3.5 zam da alacaklar.
2433 LİRADAN BAŞLIYOR

Kamudaki 450 bin taşeron işçi, kadroya geçince yılda 2 maaş tutarında (52 günlük) ikramiye alacaklar. Bu ödeme her yıl yapılacak. Genelde dini bayramlar öncesinde 2 taksit halinde yapılan ödeme, işçinin mevcut maaşına göre hesaplanacak. Asgari ücretli bir taşerona 2433 lira, 2000 lira maaş alana 3466 lira, 3500 lira maaş alana ise 6066 lira ikramiye ödenecek.

Reis-i Cumhur Erdoğan müjdeyi böyle vermişti.

AK Parti grup toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taşeron işçiler ile ilgili müjdeli açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları bölgelerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler" açıklamasını yaptı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taşeron işçiler hakkında yaptığı açıklamalarI: 'Ortalama 900 bin çalışanımızı yakından ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak tanınan düzenleme hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdamı gerçekleşecek. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma dönemleri de de 8 ay 29 güne kadar yükseltilecek. Kamuda 4C statüsünde görev yapan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor.

MESELEYE KÖKTEN ÇÖZÜM GETİRİYORUZ

Bu şekilde kamuoyumuzda uzun bir süredir tartışılan bu konuya kökten bir çözüm yolu getiriyoruz. Bu sırada komisyonlar, taşeronlar ortadan kalkıyor. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin görevlisi olarak devam ediyor.'