Fırıncı Orhan'ın kuruluşu 1958 senesinde Ankara Çukurambar'da yapıldı. Orhan Ayhan'ın mini mahalle fırını ile başlayarak yolculuğuna üçüncü nesil devam ettiriyordu. Zaman içinde gelişerek 15 şubeye çıkarabilen Fırıncı Orhan, mahkemeden iflas erteleme isteğinde bulundu. Ancak mahkeme, şirketin kurtarılamayacağına hükmederek iflasına karar verdi.

MAHALLEDE EKMEK FIRINI İLE BAŞLADI

Çankırılı Orhan Ayhan Çukurambar'da küçük fırınını 1958'de kurdu. İsmini işletmesine veren Orhan Ayhan'ın işleri tıkırında gitti. Gel zaman git zaman Ayhan'ın işlerini oğlu devraldı. Şimdilerde ise Ayhan Ailesi'nde 3. nesli işleri devam ettiriyor.

OĞLU FİRMAYI MARKALAŞTIRDI

Oğlu ile birlikte Fırıncı Orhan'da firmalaşma sürecine girmişti. Fırıncı Orhan ismi ile yeni işletmeler oluşturuldu ve değişik bir yapı ile oluşturuldu. Hem fırın, hem market hem restoranın aynı firmada bulunduğu Çukurambar'daki Fırıncı Orhan Gurme ise, konsept olarak Türkiye tarihinde yerini altın harflerle kazıdı.

EKONOMİK SIKINTIYLA İFLAS KARARI ALDI

İşletme sayısı 15, işçi sayısı 500'e ulaşan Fırıncı Orhan'da sıkıntılı zaman ise geçen senenin ilk aylarında görüldü. Aldıkları tüm tedbire rağmen sıkıntının üstesinden gelemeyince Fırıncı Orhan Unlu Mamülleri İmalat Pazarlama Anonim Şirketi için iflas isteğinde bulunuldu.