Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı'nın (HÜRKUŞ) jet versiyonu "HÜRJET" için ön çalışmaya start verdiklerini açıkladı.

Kotil, TUSAŞ'ta organize edilen Ulusal Kali̇te Hareketi̇ İyi̇ Ni̇yet Bi̇ldi̇rgesi̇ İmza Töreni'nde gazetecilerin sorularını cevapladı.
Boeing'in yeni uçak projesi için yaptıkları ortaklık teklifine yanıt beklediklerini aktaran Kotil, senelik yüzde 25'lik büyüme hedefi için normalin dışına çıkarak bu ve benzeri girişimlere devam edeceklerini aktardı.

Bunun yanı sıra ANKA, HÜRKUŞ, T-625 Helikopteri gibi özgün ürünler olduğuna vurgu yapan Kotil, şunları kaydetti:

“HÜRJET'imiz başladı. HÜRKUŞ'un jet versiyonu. Yeni başlattık bu çalışmayı. Kendi imkanlarımızla start verdiğimiz  bir ön çalışma. HÜRKUŞ'un bizde sıfırdan yapılmış prototipleri mevcut. Herşeyiyle Türk malı. Teslimatları bize sene sonunda başlayacak. Bizim Hava Kuvvetlerine teslimatımız ise haziran ayında başlıyor ancak 15 HÜRKUŞ'u teslim edeceğiz. Prototipleri hazır olduğu için jet versiyonunu geliştireceğiz. İyi bir çalışma olacak ancak henüz ön çalışmada. Öncelik eğitim uçağı. Bizimki bir ön hazırlık, daha Hava Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının bir isteği bulunmuyor. Durmadan uçak üretiyoruz."