Suudi Boykotunun Nedeni, Katar'a Destek!

Türkiye'nin Katar Güvenliğine verdiği destek nedeniyle, Suudi Arabistan, Türk ürünlerini boykot ediyor. Resmi bir açıklamanın yapılmadığı boykotu ilk kez, Prens Suud'da dillendirdi!

Suudi Boykotunun Nedeni, Katar'a Destek!

3,5 milyar dolarlık ihracat yaptığımız ve 2020 yılının ilk sekiz ayında, ihracata yönelik siparişlerde, yüzde 100'ün üstünde artış yakaladığımız, Suudi Arabistan, Türk ürünlerini boykot ediyor.

Anımsanacağı gibi, ilk boykot çağrısı Riyad’ın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Al-Ajlan'ın twitter mesajı ile yapılmıştı.

Riyat Ticaret Odası'ndan sonra, ilk kez ülkeyi yöneten bir prensten de yine, Türkiye'ye boykot çarısı yapıldı. 

KATAR GÜVENLİĞİNE KATKI, TÜRKİYE’YE BOYKOTU GETİRDİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Katar’daki Türk Gücü’nün, Körfez’deki güvenliğe destek vermesi üzerine; Suudi Prens Abdurrahman Bin Musa’ad Al Saud, Türk ürünlerine boykot yapılması çağrısında bulunmuştu.

Prens Suud, ayrıca Türkiye'de yatırım yapmak isteyen ya da yapanların engellemek üzere, tek tek baskı yapılmasını da istedi.

TWITTER'DAN TÜRKİYE'YE BOYKOT ÇAĞRISI 

Boykot çağrısını, 8 milyona yakın takipçisinin bulunduğu, Twitter’dan yapan, Suudi Prens, Suudi Arabistan’ın kurucusu,

Kral İbn Suud’un da torunu. Ayrıca, ülkeyi yöneten, Veliaht Prens Salman’ın da yakın akrabası.

İŞ İNSANLARI AKLİ SELİME DAVET ETMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’deki bir grup iş insanı derneği ortak bir açıklama yaparak, Suudi Arabistan yetkililerinden, iki ülkenin ortak menfaati için, kararın gözden geçirilmesini istemişti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR