Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Avukat Cevat Kazma, yeni program ile beraber otomobillerin, otoyollarda gir ve çık yapılan HGS ve OGS noktaları aralarında kat etmiş oldukları mesafe ve süre bilgisi ortalama hızları arasında tespit edileceğini ifade etti.

Örnek olarak Mahmutbey ve Edirne aralarındaki aşağı yukarı 210 kilo metre otoban yolu arasında 1 saat 55 dakikanın altında daha kısa sürede tamamlanması halinde araç sürücüsüne hız sınırını aşmış olarak sayılacağı ve cezai işlem yapılacak.

154 LİRA İLE 427 LİRA ARASINDA DEĞİŞECEK

Yönetmelik belirtilen süreyi geçen araçların trafik cezası kesileceği belirten Cevat Kazma, hız sınırlarını yüzde 10 ile 30 arası aşan sürücüler arasında 154 lira yüzde 30'dan fazla aşılanların ise 427 Türk lirası ceza ödeyeceğini belirtildi.

Yeni sistemde Ankara ve İstanbul, İstanbul ve Edirne, İzmir ve Aydın, Niğde ve Şanlıurfa, Adana ve Mersin ve Adana ve Şanlıurfa otoyollarda başlayacağı bilgisini paylaşarak Cevat Kazma, uygulama ile beraber yaşanan kazalardan önüne geçilerek sürücüler arasında güvenli olarak bir yolculuk yaşamasını sağlanacağı dedi.

Aynı zaman esnasında tuzak radar tartışması da sona erebileceği vurgulayarak Cevat Kazma, kesildiği cezaların itiraz ise isteyen sürücüler 15 gün içinde Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurulması gerektiğini bildirdi.