Star Rafineri'den Türk Ekonomisine 'Jet' Katkı

SOCAR Türkiye'nin ortağı STAR Rafineri, 2019 yılında ürettiği ürünlerle Türkiye'nin cari açığının azaltılmasına neredeyse 800 milyon dolarlık ilave sağladı.

Star Rafineri'den Türk Ekonomisine 'Jet' Katkı

Star Rafineri'den Türk Ekonomisine 'Jet' Katkı

SOCAR Türkiye'nin ortağı STAR Rafineri, 2019 yılında ürettiği ürünlerle Türkiye'nin cari açığının azaltılmasına neredeyse 800 milyon dolarlık ilave sağladı.

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter'in açıklamasında, 2018 yılının ekim ayında açılan rafineride üretim etaplarının geçen seneden itibaren teker teker devreye koyulduğunu belirtti.

Üretilen ürünleri iç ile dış piyasada satışa sunduklarının altını çizen İlter, 2019 yılının eylül ayı itibariyle tam kapasiteye çıktıklarının altını çizdi.

İlter, geçtiğimiz senenin STAR için oldukça mühim olduğuna değinerek, kapasitesi 10 milyon ton olan rafineride 2019 yılında 7,1 milyon ton ham petrol işlediklerini belirtti.

Bu kapsamda ciddi bir başarıya imza attıklarına belirten İlter, şu ifadeleri kullandı:

"3,5 milyon tona yakın dizel ürettik. Dizel, Türkiye'de akaryakıt ürünlerinde ihtiyaç duyulan en büyük kalemlerden. Bunun yanı sıra 1,2 milyon ton jet yakıtı ve petrokimya sektörünün ham maddesi olan naftayı ürettik. Artık Petkim'in şubat ayından itibaren tüm ham maddesi STAR tarafından karşılanır hale geldi. Bu Petkim'in finansal tablolarına da yansıdı. 2019'da biz hedeflerimizin büyük bir kısmını gerçekleştirdik. Artık 2020'ye bakıyoruz. STAR Rafineri, Türk ekonomisinin ve sektörün önemli bir oyuncusu olarak 2020'den itibaren piyasada rol oynamaya, piyasayı yönlendiren bir kuruluş olmaya devam edecek."

Rafinerinin çıktılarından birinin ise jet yakıtı olduğunu hatırlatan İlter, Türkiye'de bu üründe önemli bir tüketimin olduğunu söyledi.

Türkiye'nin doğu ve batı arasında ciddi bir köprü olduğunun altını çizen İlter, bu boyutta pek çok uzun mesafeli uçuşun ise uğrak noktası olduğunu ifade etti.

İlter, ülkedeki yolcu sayısının da düzenli bir şekilde arttığını belirterek, "Her yıl yaklaşık yüzde 10'luk bir artış söz konusu. Bilhassa İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla Türkiye'deki hava taşımacılığı ciddi bir boyuta ulaştı. Yeni havalimanıyla birlikte Türkiye'de 2019'da yaklaşık 5,3 milyon ton jet yakıtı tüketimi oldu. Bu da tüm zamanların en yüksek rakamı." şeklinde konuştu.

Bu büyümenin yer yer küresel ekonomideki gelişmelerden etkilense de süreceğini belirten İlter, STAR Rafineri'nin senede 1,5 milyon ton jet yakıtı üretim kapasitesi olduğunun altını çizdi.

Türkiye'deki jet yakıtının neredeyse % 90'ının yerli üretimle sağlandığını belirten İlter, "2019'da 1,2 milyon ton jet yakıtı ürettik ve bunun çok büyük bir kısmını iç piyasa verdik. Bir miktar da ihraç ettik. Bizim STAR Rafineri olarak hedefimiz tüm ürettiğimiz ürünleri Türk ekonomisinin kullanımına sunmak ve Türkiye'nin akaryakıt sektöründeki dış ticaret açığını azaltmak. Tam kapasiteyle çalışıp ürettiğimiz jet yakıtıyla Türkiye'nin bu alanda ithalat yapmasına gerek kalmayacak." ifadelerini kullandı.

HEDEF CARİ AÇIĞI ZALTMAK

Rafineride üretilen ürünlerdeki kükürt oranının sıfır olduğunu belirten İlter, bunun piyasada aranılan bir hal olduğunu dile getirdi.

İlter, STAR'da 2020 yılında 10 milyon ton ham petrolü işleme hedeflerinin olduğuna vurgu yaparak, ifadeleri şu sözlerle tamamladı:

"Geçen yıl içinde STAR Rafineri'de beklediğimiz ciroya ulaştık. Bu cironun önemli bir kısmı iç satışlardan, bir kısmı da ihracattan geldi. 2020'nin ilk iki ayında 1,6 milyon ton ham petrol işledik.

Biz geçtiğimiz yıl 800 milyon dolarlık artı değer ürettik. 2020'de ise 10 milyon ton ham petrol işleyerek minimum 1,5 milyar dolarlık dış ticaret açığını azaltma hedefimiz var. STAR Rafineri'nin kapasitesi olan 10 milyon ton kapasite ile çalıştığımızda ise bizim dış ticaret dengesine 1,5 milyar dolarlık artı katkımız olacak."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR