Macaristan parlamentosu diğer kurumlardan mali yardım alan sivil toplum örgütlerine güncelleme getiren yasayı onayladı. Yeni
yasa Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın ünlü paraspekülatörü George Soros ile arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklanıyor.

SOROS’UN KENDİ MEMLEKETİNE FALİYET YAPMA İMKANI KALMADI

Bu yasayla birlikte Macar asıllı olan Soros'un, kendi memleketinde herhangi bir faaliyet yapma imkanı kalmadı. Soros'un Açık Toplum Vakıfları bazı sivil toplum kuruluşlarını destekliyor.

MACARİSTAN DIŞ ÜLKE AJANLARI OLARAK ALGILAMAYA BAŞLADI

Bu kurumlarla yer alan bağ arasında insan hakları evrensel bildirgesinde ki insan haklarını destekleyen Macaristan Helsinki Komisyonu'yla yolsuzlukları takip eden Uluslararası Şeffaflık Örgütü de yer almaya başlamıştı. Ancak Macaristan hükümeti bu grupları yabancı ajanlar olarak düşünerek bilgileri dışarıya sızdırdıklarını algılamaya başladı.

ALTINA YATIRIM YAPTI

1992 senesinde İngiliz Sterlini'ne yatırdığı paradan 1 milyar dolar kâr elde etmesiyle ünlenerek 85 yaşındaki milyarder Soros Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık yarışında mücadele eden Hillary Clinton'ının da kampanyasını desteklemişti. Soros'un dünyanın ekonomik durumu endişe ettiğinden güvenli limanı altına yatırım yaptığı ifade edilmeye başlandı.