Kahramanmaraş'a bağlı Elbistan ilçesinde yaşayan soba ustası Ömer Karagenç, topraktan küp yaparak 'klima' üretmeyi başardı. Toprak küpün içine doldurduğu buz parçalarıyla elde ettiği soğukluğu, pervane ile 60 TL’ye mal etti.

SICAK YAZ GÜNLERİ İÇİN SOBA USTASI “KÜP KLİMA” ÜRETTİ

Kahramanmaraş iline bağlı Elbistan ilçesindeki Yeni Sanayi Sitesi'nde iş yeri bulunan soba ustası Ömer Karagenç, sıcak yaz günlerinde serinleme yöntemini kendi icadı olan 'küp klima' ile keşfetti.

Yükselen sıcaklık ve ramazan ayı sebebiyle iş yerinde çalışmakta zorlanan Karagenç, klima almak için mağazaların hepsine gitti. Klima fiyatları cebini aşınca, aynı nitelikteki soğutucu ürüne yöneldi. Mağazanın birinde gördüğü ürüne bakan Karagenç, aynısını daha ucuza mal ettiği kendi iş yerinde yapabileceğini düşündü. 

SADECE 60 LİRA TUTTU

Kendi kliması yapmak için malzeme arayan Karagenç, elde ettiği soğukluğu odaya dağıtmak için kullanmak için pervaneyi 60 TL’ye aldı. Karagenç, evinde bulunan topraktan yapılmış eski küpü buz haznesi olarak kullanmaya karar verdi. Karagenç, soğuk hava çıkışı için de küpün yan tarafına matkap yardımıyla bir deldi.